databaseOlympics.com  The Largest Olympics Statistics and History Database Online
databaseSports.comBasketball |  NCAA Basketball |  Football |  NCAA Football |  Baseball |  Hockey |  Golf |  Racing |  Olympics |  Poker
Fast Links: Home Page   Athletes   Olympic Games   Countries   Olympic Sports
  

1980 Summer Olympics
Moscow, Soviet Union
Rowing

Click on Country to view all medals for this country during this Olympics
Click on Athlete to view all medals for this athlete
Event Athlete Country Result Medal
Single Sculls Men Pertti Karppinen FIN 7:09.61 GOLD
Vasily Yakusha URS 7:11.66 SILVER
Peter Kersten GDR 7:14.88 BRONZE
Double Sculls Men Klaus Kröppelien GDR 6:24.33 GOLD
Joachim Dreifke GDR 6:24.33 GOLD
Zoran Pancic YUG 6:26.34 SILVER
Milorad Stanulov YUG 6:26.34 SILVER
Zdenek Pecka CZE 6:29.07 BRONZE
Václav Vochoska CZE 6:29.07 BRONZE
Quadruple Sculls Men Martin Winter GDR 5:49.81 GOLD
Frank Dundr GDR 5:49.81 GOLD
Karsten Bunk GDR 5:49.81 GOLD
Uwe Heppner GDR 5:49.81 GOLD
Nikolay Dovgan URS 5:51.47 SILVER
Valery Kleshnyov URS 5:51.47 SILVER
Yevgeny Barbakov URS 5:51.47 SILVER
Yury Shapochka URS 5:51.47 SILVER
Lyubomir Petrov BUL 5:52.38 BRONZE
Ivo Rusev BUL 5:52.38 BRONZE
Mincho Nikolov BUL 5:52.38 BRONZE
Bogdan Dobrev BUL 5:52.38 BRONZE
Coxless Pairs Men Bernd Landvoigt GDR 6:48.01 GOLD
Jörg Landvoigt GDR 6:48.01 GOLD
Nikolay Pimenov URS 6:50.50 SILVER
Yury Pimenov URS 6:50.50 SILVER
Malcolm Carmichael GBR 6:51.47 BRONZE
Charles Wiggin GBR 6:51.47 BRONZE
Coxed Pairs Men Friedrich-Wilhelm Ulrich GDR 7:02.54 GOLD
Harald Jährling GDR 7:02.54 GOLD
Georg Spohr GDR 7:02.54 GOLD
Aleksandr Lukyanov URS 7:03.35 SILVER
Viktor Pereverzev URS 7:03.35 SILVER
Gennady Kryuchkin URS 7:03.35 SILVER
Zlatko Celent YUG 7:04.92 BRONZE
Dusko Mrduljas YUG 7:04.92 BRONZE
Josip Reic YUG 7:04.92 BRONZE
Coxless Fours Men Stefan Semmler GDR 6:08.17 GOLD
Jürgen Thiele GDR 6:08.17 GOLD
Siegfried Brietzke GDR 6:08.17 GOLD
Andreas Decker GDR 6:08.17 GOLD
Valery Dolinin URS 6:11.81 SILVER
Aleksey Kamkin URS 6:11.81 SILVER
Aleksandr Kulagin URS 6:11.81 SILVER
Vitaly Yeliseyev URS 6:11.81 SILVER
David Townsend GBR 6:16.58 BRONZE
Ian McNuff GBR 6:16.58 BRONZE
Martin Cross GBR 6:16.58 BRONZE
John Beattie GBR 6:16.58 BRONZE
Coxed Fours Men Ullrich Dießner GDR 6:14.51 GOLD
Walter Dießner GDR 6:14.51 GOLD
Gottfried Döhn GDR 6:14.51 GOLD
Andreas Gregor GDR 6:14.51 GOLD
Dieter Wendisch GDR 6:14.51 GOLD
Arturs Garonskis URS 6:19.05 SILVER
Juris Berzins URS 6:19.05 SILVER
Dimants Krisjanis URS 6:19.05 SILVER
Dzintars Krisjanis URS 6:19.05 SILVER
Zorzs Tikmers URS 6:19.05 SILVER
Grzegorz Stellak POL 6:22.52 BRONZE
Ryszard Stadniuk POL 6:22.52 BRONZE
Grzegorz Nowak POL 6:22.52 BRONZE
Ryszard Kubiak POL 6:22.52 BRONZE
Adam Tomasiak POL 6:22.52 BRONZE
Eights Men Ulrich Kons GDR 5:49.05 GOLD
Hans-Peter Koppe GDR 5:49.05 GOLD
Ulrich Karnatz GDR 5:49.05 GOLD
Jörg Friedrich GDR 5:49.05 GOLD
Bernd Höing GDR 5:49.05 GOLD
Uwe Dühring GDR 5:49.05 GOLD
Jens Doberschütz GDR 5:49.05 GOLD
Bernd Krauß GDR 5:49.05 GOLD
Klaus-Dieter Ludwig GDR 5:49.05 GOLD
Chris Mahoney GBR 5:51.92 SILVER
Duncan McDougall GBR 5:51.92 SILVER
Malcolm McGowan GBR 5:51.92 SILVER
Colin Moynihan GBR 5:51.92 SILVER
John Pritchard GBR 5:51.92 SILVER
Richard Stanhope GBR 5:51.92 SILVER
John Clay GBR 5:51.92 SILVER
Andrew Justice GBR 5:51.92 SILVER
Allan Whitwell GBR 5:51.92 SILVER
Viktor Kakoshin URS 5:52.66 BRONZE
Grigory Dmitrenko URS 5:52.66 BRONZE
Andrey Tishchenko URS 5:52.66 BRONZE
Aleksandr Tkachenko URS 5:52.66 BRONZE
Jonas Pinskus URS 5:52.66 BRONZE
Jonas Narmontas URS 5:52.66 BRONZE
Aleksandr Matsevich URS 5:52.66 BRONZE
Igor Maystrenko URS 5:52.66 BRONZE
Andrey Lugin URS 5:52.66 BRONZE
Single Sculls Women Sanda Toma ROM 3:40.69 GOLD
Antonina Makhina URS 3:41.65 SILVER
Martina Schröter GDR 3:43.54 BRONZE
Double Sculls Women Larisa Popova-Aleksandrova URS 3:16.27 GOLD
Yelena Khloptseva URS 3:16.27 GOLD
Cornelia Linse GDR 3:17.63 SILVER
Heidi Westphal GDR 3:17.63 SILVER
Valeria Racila ROM 3:18.91 BRONZE
Olga Homeghi ROM 3:18.91 BRONZE
Coxed Quadruple Sculls Women Liane Buhr-Weigelt GDR 3:15.32 GOLD
Jutta Ploch GDR 3:15.32 GOLD
Sybille Reinhardt GDR 3:15.32 GOLD
Jutta Lau GDR 3:15.32 GOLD
Roswietha Zobelt GDR 3:15.32 GOLD
Olga Vasilchenko URS 3:15.73 SILVER
Yelena Matiyevskaya URS 3:15.73 SILVER
Nadezhda Lyubimova URS 3:15.73 SILVER
Antonina Pustovit URS 3:15.73 SILVER
Nina Cheremisina URS 3:15.73 SILVER
Ani Bakova BUL 3:16.10 BRONZE
Rumeliana Boncheva BUL 3:16.10 BRONZE
Mariana Serbezova BUL 3:16.10 BRONZE
Dolores Nakova BUL 3:16.10 BRONZE
Coxless Pairs Women Ute Steindorf GDR 3:30.49 GOLD
Cornelia Klier GDR 3:30.49 GOLD
Czeslawa Koscianska POL 3:30.95 SILVER
Malgorzata Dluzewska POL 3:30.95 SILVER
Siyka Kelbecheva BUL 3:32.39 BRONZE
Stoyanka Kurbatova-Gruicheva BUL 3:32.39 BRONZE
Coxed Fours Women Angelika Noack GDR 3:19.27 GOLD
Romy Saalfeld GDR 3:19.27 GOLD
Ramona Kapheim GDR 3:19.27 GOLD
Silvia Fröhlich GDR 3:19.27 GOLD
Kirsten Wenzel GDR 3:19.27 GOLD
Iskra Velinova BUL 3:20.75 SILVER
Ginka Gyurova BUL 3:20.75 SILVER
Nadya Filipova BUL 3:20.75 SILVER
Rita Todorova BUL 3:20.75 SILVER
Mariyka Modeva BUL 3:20.75 SILVER
Svetlana Semyonova URS 3:20.92 BRONZE
Galina Sovetnikova URS 3:20.92 BRONZE
Mariya Fadeyeva URS 3:20.92 BRONZE
Nina Cheremisina URS 3:20.92 BRONZE
Marina Studneva URS 3:20.92 BRONZE
Eights Women Marina Wilke GDR 3:03.32 GOLD
Martina Boesler GDR 3:03.32 GOLD
Christiane Köpke-Knetsch GDR 3:03.32 GOLD
Gabriele Kühn-Lohs GDR 3:03.32 GOLD
Marita Sandig GDR 3:03.32 GOLD
Birgit Schütz GDR 3:03.32 GOLD
Ilona Richter GDR 3:03.32 GOLD
Karin Metze GDR 3:03.32 GOLD
Kersten Neisser GDR 3:03.32 GOLD
Mariya Pazyun URS 3:04.29 SILVER
Nina Preobrazhinskaya URS 3:04.29 SILVER
Nadezhda Prishchepa URS 3:04.29 SILVER
Olga Pivovarova URS 3:04.29 SILVER
Tatyana Stetsenko URS 3:04.29 SILVER
Nina Frolova URS 3:04.29 SILVER
Yelena Teryoshina URS 3:04.29 SILVER
Nina Umanets URS 3:04.29 SILVER
Valentina Zhulina URS 3:04.29 SILVER
Marlena Zagoni-Predescu ROM 3:05.63 BRONZE
Rodica Frintu ROM 3:05.63 BRONZE
Ana Iliuta ROM 3:05.63 BRONZE
Elena Bondar ROM 3:05.63 BRONZE
Angelica Aposteanu ROM 3:05.63 BRONZE
Mariana Constantinescu ROM 3:05.63 BRONZE
FIorica Bucur ROM 3:05.63 BRONZE
Elena Dobritoiu ROM 3:05.63 BRONZE

Errors? Suggestions? Comments? Send us a message   Advertise on DatabaseSports   Roto Sports, Inc.

© 2002-2011 databaseSports.com
databaseOlympics is not associated with the Olympics or IOC.